poniedziałek, 27 lipiec 2020 21:11

Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Kasy fiskalne to urzÄ…dzenia, które podlegajÄ… rejestracji i kontroli przez urzÄ™dy skarbowe. Uzasadnione sÄ… wiÄ™c dylematy przedsiÄ™biorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje siÄ™ do dalszej eksploatacji. Czy można jÄ… zutylizować? A może należy przechowywać starÄ… kasÄ™ przez okreÅ›lony czas, w okreÅ›lonych warunkach? 

 Zużyta kasa fiskalna może stanowić problem dla przedsiÄ™biorców. Niektórzy z nich stanÄ… przed nim już niedÅ‚ugo. Wybrane branże bÄ™dÄ… musiaÅ‚y wymienić urzÄ…dzenia starej generacji na nowoczesne kasy online. Co należy zrobić, żeby dotychczasowy sprzÄ™t wycofać z użytkowania zgodnie z przepisami?

 

Wycofanie starej kasy fiskalnej z użytkowania

Podatnik, który przestaje używać kasy fiskalnej w firmie, powinien wygenerować raport dobowy oraz raport miesiÄ™czny. To ostatnie czynnoÅ›ci, jakie można wykonać na urzÄ…dzeniu rejestrujÄ…cym - użytkownik nie powinien drukować już potem żadnego paragonu, ani żadnego dokumentu niefiskalnego.

Kolejny krok, to złożenie do właściwego urzędu skarbowego wniosku o wykonanie odczytu pamięci fiskalnej. Odczyt wykonuje uprawniony serwisant w obecności pracownika urzędu, a jego potwierdzeniem jest protokół, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Podpisany dokument otrzymuje każda ze stron.

 

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji

Jaki jest kolejny krok, który pozwoli pozbyć siÄ™ starego urzÄ…dzenia zgodnie z przepisami? Zużyta kasa fiskalna musi zostać wyrejestrowana z ewidencji. W tym celu również należy zÅ‚ożyć odpowiedni wniosek w urzÄ™dzie skarbowym. Kiedy należy to zrobić? Przepisy nie precyzujÄ… dokÅ‚adnego terminu tej czynnoÅ›ci. Jednak dobrze zÅ‚ożyć taki wniosek jak najszybciej, dopeÅ‚nić wszystkich formalnoÅ›ci i spokojnie przejść do nastÄ™pnego etapu.  

 

Zużyta kasa fiskalna - co z nią zrobić?

Ostatnie raporty fiskalne zostały wydrukowane, a odczyt z pamięci wykonany przez wyznaczoną osobę. Po złożeniu wniosku o wyrejestrowanie, zużyta kasa fiskalna zostaje wykreślona z ewidencji w trybie fiskalnym. Od tego momentu nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży z jej wykorzystaniem – jedynie w przypadku wymiany modułu i ponownej fiskalizacji.

Podatnik nie jest zobligowany do przechowywania urządzenia, z którego już nie korzysta. Sam też decyduje, co z nim zrobi. Zużyta kasa fiskalna może zostać poddana utylizacji.

 

Zobacz też: Czy dostanę ulgę na zakup kasy online?

Czytany 847 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 lipiec 2020 07:17

Artykuły powiązane

  • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 wrzeÅ›nia 2019 r.

    Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

  • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

    Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

  • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

  • Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszÄ… mieć kasÄ™ fiskalnÄ… od pierwszej sprzedaży Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszÄ… mieć kasÄ™ fiskalnÄ… od pierwszej sprzedaży

    Nie ma rewolucji w zwolnieniach z kas: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie mogą korzystać z żadnych preferencji w tym zakresie. Co więcej, ustawodawca zdecydował się zlikwidować wydłużony okres na wprowadzenie kasy m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Sprawdź, jakie zmiany przyniosło branży nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas.

  • Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zÅ‚? Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zÅ‚?

    Prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej przysługuje m.in. podatnikom, których obrót w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł. Każdego miesiąca jednak wielu przedsiębiorców przestaje spełniać warunki do zachowania tego zwolnienia i musi kupić kasę. Sprawdź, ile masz czasu na wprowadzenie tego urządzenia w działalności po przekroczeniu limitu i dlaczego nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.