piątek, 02 październik 2020 21:53

Plik JPK_VAT z deklaracjÄ… - od kiedy obowiÄ…zuje?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

JPK_VAT z deklaracją to połączenie dwóch obowiązków w jeden - ułatwienie, na które czekało wielu przedsiębiorców i księgowych. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz plik JPK_VAT podatnicy będą składać jednocześnie, we wspólnym dokumencie. Od kiedy obowiązują nowe zasady?

Dotychczas przedsiębiorcy zobowiązani byli do przesyłania dwóch dokumentów do urzędu skarbowego: JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 lub VAT 7K. Zmiany w przepisach, które już weszły w życie, stanowią dla nich spore ułatwienie. Zgodnie z aktualnymi regulacjami, będą wysyłać jeden plik: JPK_VAT z deklaracją. Ten elektroniczny dokument składa z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. Obejmuje zarówno zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres, jak i dane z deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 

Od kiedy obowiÄ…zujÄ… nowe przepisy?

Od kiedy czynni podatnicy VAT muszÄ… skÅ‚adać JPK_VAT z deklaracjÄ…? Przepisy regulujÄ…ce tÄ™ kwestiÄ™ obowiÄ…zujÄ… od 1 października 2020 r.  Dokumenty na nowych zasadach skÅ‚adajÄ… duże, Å›rednie, maÅ‚e firmy, a także mikroprzedsiÄ™biorstwa – wszyscy muszÄ… rozpocząć przesyÅ‚anie nowych plików w tym samym terminie.

 

IstniejÄ… dwa warianty JPK_VAT:

JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie

JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie

 

JPK_VAT z deklaracjÄ… tylko elektronicznie!

Nowy JPK_VAT z deklaracjÄ… można skÅ‚adać wyÅ‚Ä…cznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiÄ…ca za miesiÄ…c poprzedni (chyba, że dzieÅ„ ten wypada w sobotÄ™ lub dzieÅ„ ustawowo wolny od pracy, wtedy termin przesuwa siÄ™ na pierwszy dzieÅ„ roboczy nastÄ™pujÄ…cy po dniu wolnym). Dokumenty za miesiÄ…c październik należy wiÄ™c przesÅ‚ać do 25. listopada 2020 r. Termin ten wypada w Å›rodÄ™.   

PrzedsiÄ™biorcy, którzy rozliczajÄ… siÄ™ za okresy kwartalne, za pierwsze dwa miesiÄ…ce danego kwartaÅ‚u skÅ‚adajÄ… plik JPK_V7K z wypeÅ‚nionÄ… jedynie częściÄ… ewidencyjnÄ…. A za ostatni miesiÄ…c kwartaÅ‚u – z wypeÅ‚nionÄ… zarówno częściÄ… ewidencyjnÄ…, jak i deklaracyjnÄ….      

Podatnicy podpiszą JPK_VAT z deklaracją podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Poprawne złożenie dokumentu potwierdzone zostanie Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO), które będzie można pobrać.

 

Korzyści ze zmian

Z wprowadzenia JPK_VAT z deklaracjÄ… wynikajÄ… rozmaite korzyÅ›ci. UÅ‚atwieniem zarówno dla podatników, jak i biur rachunkowych, jest scalenie dokumentów. Tym samym wysÅ‚anie jednego pliku pozwoli zrealizować dwa obowiÄ…zki. Ograniczona zostanie także liczba kontroli podatkowych i postÄ™powaÅ„, ale też skróci siÄ™ czas wykonywania czynnoÅ›ci kontrolnych. Poza tym weryfikacja rozliczenia VAT w zakresie prawidÅ‚owoÅ›ci wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego bÄ™dzie siÄ™ odbywać automatycznie – bez koniecznoÅ›ci angażowania podatnika.  

 

Zobacz też: Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.

Czytany 2032 razy

Artykuły powiązane

  • Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować? Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować?

    Paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy może być uznany za fakturę uproszczoną. Sprawdź, jak ujmować dane z takiej sprzedaży w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, w jakich okolicznościach nie można wystawić faktury lub faktury zbiorczej do paragonów z NIP-em nabywcy.

  • Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020? Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

    Wraz z nową strukturą JPK_V7 weszły też w życie nowe oznaczenia. Jedno z nich dotyczy faktur do paragonów z kasy fiskalnej. Sprawdź, w jakim okresie i jak prawidłowo ująć je w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, czy takie same zasady dotyczą paragonów będących fakturami uproszczonymi.