wtorek, 23 lipiec 2013 00:00

Kasy fiskalne 2013: Urzędy każą wypełniać oświadczenie o obrotach

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Absurdalny pomysł urzędów skarbowych, by wysyłać pisma o przekroczeniu limitu obrotów zwalniających z kas fiskalnych także do tych podatników, którzy urządzenia te stosują od lat, być może ma na celu „wyłapanie” nieuczciwych przedsiębiorców. Jednocześnie może skłonić do zakupu kas wielu tych, którzy ze zwolnienia wciąż mogą uczciwie i zgodnie z prawem korzystać.

W ostatnich miesiącach tysiące przedsiębiorców otrzymało z urzędów skarbowych pisma wzywające do ujawnienia osiąganych obrotów. Co ciekawe, Ministerstwo Finansów według oficjalnych informacji nic nie wie o prowadzonych działaniach.

Kup kasę, nawet jeśli ją masz

Pismo z urzędu zaczyna się słowami: „W związku z przekroczeniem limitu obligującego do stosowania kas rejestrujących…”, a kończy wezwaniem do złożenia w urzędzie skarbowym oświadczenia o osiąganych obrotach. Pismo takie otrzymują nie tylko przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - trafiło ono także do tych podatników, którzy urządzenia rejestrujące stosują od lat, a także do osób, które zlikwidowały działalność gospodarczą. Absurdalność doboru adresatów pokazuje, iż działania urzędów mają na celu chyba jedynie trafienie do tych podatników, którzy kasy fiskalne mieć powinni, a jeszcze ich nie mają.

Kasa ze strachu

Urzędy skarbowe mają dostęp jedynie do informacji o całości obrotów osiąganych przez przedsiębiorstwa. Nie wiedzą, jaki procent tych kwot to obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Stąd masowe wysyłanie pism wzywających do ujawnienia osiąganych obrotów. Problem leży nie w samej prośbie o podanie tych wartości, lecz w sposobie sformułowania wezwania. Jeśli podatnik, który zgodnie ze wszelkimi regulacjami prawnymi uczciwie korzysta z prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej, otrzymuje pismo sugerujące, jakoby przekroczył ustawowy limit, może poczuć się zmuszony do rejestracji tego urządzenia w obawie przed kontrolą skarbową.

To prawda, że obecny limit 20.000 zł zwalniający z kas fiskalnych obowiązuje tylko do końca 2014 roku, a po tym terminie możemy spodziewać się kolejnego zawężenia liczby podmiotów mających prawo do tego zwolnienia. Jednak skoro wciąż wielu przedsiębiorców może z tego prawa korzystać, to nie zmuszajmy ich do rezygnacji z niego tylko dlatego, że fiskus „straszy” wszystkich z nadzieją znalezienia osób działających nieuczciwie.

Jeśli nie jesteś pewien, czy masz prawo do zwolnienia z kas fiskalnych, zapoznaj się z rozdziałami Dla kogo kasa od 1 kwietnia oraz Jak liczyć proporcję? naszego poradnika Urządzenia fiskalne lub skontaktuj się z serwisantem firmy Buchcom Kasy Fiskalne Warszawa.

Czytany 17531 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2013 11:54

Artykuły powiązane

  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

    Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

    Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

  • Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

    Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

  • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

    Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

    Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.