piÄ…tek, 31 maj 2013 00:00

Jaką wagę kupić

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Wybór optymalnego urządzenia wiąże się z analizą funkcji, jakie posiada dana waga i potrzeb stanowiska, na którym będzie użytkowana. Producenci oferują kilka różnych rodzajów wag elektronicznych. Niektóre z nich znakomicie sprawdzają się jako wagi samoobsługowe na stoiskach z owocami i warzywami czy na przykład słodyczami kupowanymi na wagę. Inne przeznaczone są przede wszystkim do współpracy z pozostałymi urządzeniami w systemie sprzedażowym. Spróbujmy zatem podzielić wagi na kilka kategorii i zastanowić się, do jakich zastosowań będą one optymalne.

Przede wszystkim wagi dzielimy na sklepowe i przemysłowe. W naszym poradniku będziemy zajmować się przede wszystkim tą pierwszą grupą, czyli wagami obsługiwanymi w sklepie przy kliencie bądź przez klienta. Jeśli chodzi o wagi przemysłowe, uwagę skupimy na tych urządzeniach, które znajdują zastosowanie w sklepach i innych przedsiębiorstwach handlowych. Chodzi o te wagi, które znajdujemy na zapleczu sklepów czy marketów. Pozostałe urządzenia tego typu wykorzystuje się w różnych zakładach przemysłowych, hurtowniach, na produkcji i w magazynach. Na rynku dostępne są również inne rodzaje wag, takie jak chociażby wagi laboratoryjne, dynamiczne czy samochodowe - w naszym poradniku nie będziemy jednak zajmować się tymi urządzeniami.

 

Rodzaje wag przemysłowych:

  • Wagi paletowe
  • Wagi wiszÄ…ce
  • Wagi pomostowe
  • Wagi przenoÅ›ne
  • Wagi liczÄ…ce
  • Wózki paletowe z wagÄ…
  • Wagi platformowe

Właścicieli sklepów i marketów będą interesowały przede wszystkim wagi platformowe, dlatego właśnie nimi się zajmiemy.

 

Wagi platformowe wykorzystuje się zarówno na magazynach i zapleczach sklepów, jak i w bezpośredniej sprzedaży w obecności klienta. Służą one do ważenia towarów o dużej masie. Maksymalne obciążenie wag platformowych sięga 150 kg, a w przypadku niektórych urządzeń nawet 300 kg. Urządzeń tych nie stosuje się w systemach sprzedażowych ani na stoiskach mięsnych czy owocowo-warzywnych - znajdują one zastosowanie przede wszystkim w punktach wydawania i przyjmowania towarów. Znakomicie sprawdzają się jednak na stoiskach targowych na giełdach i targowiskach - w miejscach, gdzie często waży się na przykład duże worki z warzywami czy owocami.

Rodzaje wag sklepowych:

  • Wagi proste / wagi kontrolne
  • Wagi kalkulacyjne
  • Wagi etykietujÄ…ce

Powyższy podział wag sklepowych jest najprostszym podziałem. Wśród powyższych urządzeń można rozróżnić jeszcze inne podgrupy, którymi zajmiemy się za chwilę.

 

Wagi proste, inaczej nazywane wagami kontrolnymi to - jak sama nazwa wskazuje - najprostszy rodzaj wag sklepowych. Spełniają one funkcję sprawdzenia masy danego towaru. Wagi kontrolne znajdują zastosowanie przede wszystkim w niewielkich punktach handlowych, zakładach przemysłowych i gastronomii. Zasilane są zazwyczaj akumulatorowo, dzięki czemu można je stosować na przykład na targowiskach, giełdach czy bazarach. Większość z tych urządzeń jest odporna na zimno i trudne warunki atmosferyczne. Wagi proste nie wyliczają należności za towar, nie drukują etykiet i nie dają możliwości podłączenia do komputera czy kasy fiskalnej. W zasadzie jedyną ich funkcją jest sprawdzenie wagi towaru. Nierzadko bywają też stosowane jako wagi samoobsługowe w sklepach i marketach - pozwalają klientom sprawdzić masę wybranego towaru.

 

Wagi kalkulacyjne posiadają więcej funkcji niż wagi kontrolne. Przede wszystkim umożliwiają wprowadzenie do pamięci urządzenia cen jednostkowych różnych towarów i wyliczenie należności za zważone produkty. Cenę jednostkową można także wprowadzić ręcznie po zważeniu towaru. Wagi kalkulacyjne najczęściej znajdują zastosowanie w niewielkich punktach handlowych, na przykład małych sklepikach spożywczych z jednym stanowiskiem kasowym czy chociażby na straganach bazarowych. Wyliczoną przez urządzenie należności po prostu wprowadza się ręcznie na kasie fiskalnej, choć niektóre nowoczesne wagi kalkulacyjne można podłączyć bezpośrednio do urządzenia fiskalnego lub do komputera. Wagi kalkulacyjne nie drukują etykiet.

 

Wagi etykietujące - zasadniczo każda waga etykietująca posiada te same funkcje co wagi kontrolne i proste, jednak dodatkowo umożliwia również wydruk etykiet z kodami kreskowymi i wszelkimi innymi informacjami na temat sprzedawanego towaru. Nowoczesne wagi etykietujące pozwalają na wydruk etykiety zawierającej oprócz kodu kreskowego i takich podstawowych informacji jak nazwa towaru, masa, cena za kilogram i należność, także datę produkcji i datę przydatności do spożycia, skład, dane dotyczące pochodzenia produktu, a nawet logo firmy, napisy reklamowe i dodatkowe elementy graficzne. Wszystko zależy od tego, ile danych zaprogramujemy w pamięci wagi. Urządzenia te wykorzystywane są przede wszystkim w tych sklepach, w których towary gdzie indziej są mierzone, a gdzie indziej opłacane - na przykład w marketach z oddzielnym stoiskiem mięsnymi i wędliniarskim czy chociażby z samoobsługowym stoiskiem owocowo-warzywnym. Wagę etykietującą można też podłączyć do komputera. W większości przypadków jest to wymagane do prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i innych danych.

Powyższy podział wag na kontrolne, kalkulacyjne i etykietujące został wprowadzony ze względu na posiadane przez te urządzenia funkcje. Wśród wag sklepowych oferowanych przez wiodących producentów można jednak wyróżnić także inne rodzaje urządzeń, wyróżnione ze względu na ich zastosowanie w konkretnych okolicznościach:

  • Wagi multimedialne
  • Wagi do boksów kasowych
  • Specjalne stanowisko POS z wagÄ…

Przyjrzyjmy się zatem bliżej, gdzie mogą znaleźć zastosowanie wymienione powyżej wagi sklepowe.

 

Wagi multimedialne posiadają wszystkie funkcje wag etykietujących, zostały jednak wyposażone w specjalny wyświetlacz, który oprócz standardowych informacji może wyświetlać także informacje dodatkowe. Na specjalnym ekranie mogą pojawić się na przykład informacje o składzie ważonego produktu lub producencie. Wielu właścicieli sklepów i marketów przekonuje do tych wag możliwość wyświetlania reklam, informacji o promocjach i innych produktach - praktycznie każdego przekazu dla klienta. Zakupienie wagi multimedialnej przynosi też korzyść kasjerowi, ponieważ ekran daje możliwość wyświetlania na przykład instrukcji wymiany papieru lub procedur postępowania w różnych przypadkach. Funkcjonalność wag multimedialnych oparta jest na technologii PC. Na ekranach tych wag może pojawić się praktycznie wszystko, dzięki czemu urządzenia te sprawdzają się na przykład na działach samoobsługowych, stoiskach mięsnych, jak również na stanowiskach kasowych.

 

Wagi do boksów kasowych to urządzenia wbudowane w blat stanowiska kasowego lub w ladę. Urządzenia tego typu posiadają wszystkie funkcje standardowych wag, jednak ich cechą wyróżniającą jest wygoda i możliwość znacznej oszczędności czasu przy obsłudze klienta. Dzięki tym wszystkim funkcjonalnościom wagi do boksów kasowych znalazły zastosowanie w marketach i hipermarketach o dużym natężeniu ruchu. Tam, gdzie liczy się czas i oszczędność miejsca, waga do boksu kasowego jest znakomitym rozwiązaniem. Urządzenia te oczywiście współpracują z kasami fiskalnymi i dają możliwość podłączenia do komputera.

 

Stanowisko POS z wagą to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Komputerowe stanowisko sprzedaży POS zostało połączone z wagą i ekranem dotykowym. Podłączenie drukarki termicznej umożliwia wydruk na przykład bonów promocyjnych, doładowań do telefonów czy faktur. Rozwiązanie to sprawdza się w nowoczesnych sklepach i marketach - wszędzie tam, gdzie dodatkowym plusem okażą się dostępne funkcjonalności. Kompaktowość takiego stanowiska sprawia, że można je z powodzeniem zastosować w niewielkich stanowiskach kasowych.

Czytany 20514 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 lipiec 2014 08:42
WiÄ™cej w tej kategorii: « Poradnik wagi Oznaczenia wag »