Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dnia 18 września 2017 r., rzuca nowe światło na planowane wprowadzenie kas fiskalnych online od 2018 r. Ten nowy akt prawny określa konkretne daty powstania obowiązku stosowania nowych kas dla poszczególnych grup podatników. W istotny sposób zmienia też zakres obowiązków, które ciążyć będą na podatnikach stosujących urządzenia nowego typu.
Kasy online połączone z CRK
Zgodnie z projektowanymi przepisami, kasy fiskalne online to urządzenia przesyłające dane do systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Obowiązkiem podatnika będzie przekazywanie informacji z kas do CRK w postaci elektronicznej, zgodnej ze strukturą logiczną, o której mowa w art. 193a §2 ustawy – Ordynacja podatkowa. W praktyce kasy fiskalne online będą przesyłać dane o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny.
Podatnik będący użytkownikiem kasy będzie jednak musiał zadbać o podłączenie urządzenia do sieci teleinformatycznej, tak aby zapewnić możliwość przesyłania danych z kas w sposób ciągły, bezpośredni i zautomatyzowany. Zgodnie z projektem nowelizacji, w przypadku braku możliwości zapewnienia stałego połączenia kasy fiskalnej z CRK, podatnik będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji o transakcjach w odstępach czasowych. O zgodę taką będzie można wystąpić zarówno przed rozpoczęciem ewidencjonowania, jak i przypadku zmiany warunków dostępu do sieci już w trakcie prowadzenia ewidencji za pomocą kasy.
W założeniu nowy system kas fiskalnych online ma opierać się na ciągłym i automatycznym przesyłaniu danych do CRK. Sytuacje, gdy np. z przyczyn niezależnych podatnik nie będzie mógł chwilowo korzystać z sieci, zobowiązują go do spełnienia obowiązku przesłania informacji z kasy niezwłocznie po ustaniu takiej przyczyny. Nawet w przypadku braku połączenia z siecią, podatnik będzie miał obowiązek w dalszym ciągu ewidencjonować sprzedaż za pomocą danej kasy.
Mniej obowiązków przy rozpoczęciu pracy z kasą online
Kasy fiskalne połączone z Centralny Repozytorium będą wymagały mniejszych formalności niż te, które podatnicy użytkują obecnie. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłaszania kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu uzyskania numeru ewidencyjnego w takiej formie, jak ma to miejsce teraz.
Kasa fiskalna online będzie zgłaszana do urzędu skarbowego w momencie podłączenia do CRK. Zostanie to wykonane w sposób automatyczny i nie będzie wymagało od podatnika żadnych formalności. Numer ewidencyjny również będzie nadawany kasie w sposób automatyczny.
Od kiedy kasy fiskalne online
Ustawa nowelizacyjna ma wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Podatnicy nie muszą się jednak obawiać konieczności natychmiastowej wymiany kas na urządzenia działające online. Kasy fiskalne „starego” typu mają być wycofywane z użytku stopniowo, wraz z wygasaniem ich homologacji – najpierw urządzenia z papierową kopią paragonu, później te z kopią elektroniczną. Twórcy projektu ustawy przewidzieli jednak objęcie obowiązkiem wymiany kas podatników działających w niektórych branżach, zidentyfikowanych jako szczególnie podatne na nadużycia podatkowe.
Więcej w Poradniku: Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?