poniedziałek, 08 czerwiec 2020 21:30

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Lekarze i dentyści mają więcej czasu na zakup i instalację kas fiskalnych online. Ze względu na przedłużającą się epidemię COVID-19 rząd wprowadził sporo zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów staną się obowiązkowe dopiero od połowy 2021 r.

Kasy fiskalne online funkcjonują na polskim rynku już od maja 2019 r. Urządzenia nowego typu stopniowo mają zastąpić kasy z elektroniczną oraz papierową kopią paragonu. Jednak część podatników objął obowiązek wymiany kas w określonych terminach. Wśród nich znaleźli się m.in. lekarze i dentyści świadczący usługi opieki medycznej.

Lekarze i dentyści mieli wymienić swoje urządzenia na kasy fiskalne online do 1 stycznia 2021 r. Od tej daty każdy z nich miał obowiązkowo stosować w działalności urządzenie online’owe. Ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19, zdecydowano się jednak przesunąć ten termin.

 

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów

Znaczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo w związku z panującą pandemią odbiły się negatywnie na wielu grupach zawodowych. Wśród nich znalazły się m.in. prywatne przychodnie i gabinety lekarskie. Zdecydowana większość z nich została zamknięta. Część przyjmowała pacjentów ramach teleporad, jednak taka forma świadczenia usług opieki medycznej ma swoje oczywiste wady. Nawet pacjenci, którzy mogliby stawić się na badanie, rezygnowali z tej możliwości z obawy o własne zdrowie.

W ramach Tarczy Antykryzysowej odroczono różne obowiązki nałożone na podatników. Rząd zdecydował także o przesunięciu terminu instalacji kas fiskalnych online. W pierwszej kolejności zmiany objęły przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych oraz m.in. usługi noclegowe. Dla tych firm oraz składów opału termin instalacji kas online’owych został przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. Siłą rzeczy wymagało to też przesunięcia obowiązku instalacji nowych urządzeń dla kolejnej grupy, czyli m.in. lekarzy i dentystów.

 

Nowy harmonogram instalacji kas online

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy wymienią kasy na online’owe w następujących terminach:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ulga na kasę online

Niezależnie od tego, czy lekarz lub inny podatnik zobowiązany do wymiany kasy na online’ową zdecyduje się kupić kasę tuż przed 1 lipca 2021 r., czy nawet rok wcześniej, ma prawo do ulgi. Odliczenie takie wynosi do 90% kwoty zakupu urządzenia – nie więcej niż 700 zł. Co istotne, prawo do ulgi przysługuje nawet wtedy, gdy lekarz dokonał wcześniej takiego odliczenia przy rozpoczęciu ewidencjonowania za pomocą kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 885 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

 • Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje? Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.