wtorek, 17 maj 2022 10:37

Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

Rosnąca konkurencja, niestabilność gospodarcza, coraz wyższe wymagania klientów, coraz większa trudność w znalezieniu i utrzymaniu dobrego pracownika – z takimi wyzwaniami zmagają się na co dzień współczesne firmy. Czasy, gdy można było spokojnie prowadzić swój biznes bez wdrażania innowacji, bezpowrotnie minęły. Skończyła się też era tradycyjnych biur rachunkowych. W dobie globalnej digitalizacji na rynek wkroczyła też cyfrowa księgowość.

 

Czym jest cyfrowa księgowość?

Nazywana różnie – raz e-księgowością, raz księgowością internetową – cyfrowa księgowość dalej rzetelnie prowadzi rozrachunki swoich klientów. Zmianie, i to znaczącej, uległa jednak komunikacja przedsiębiorcy z biurem rachunkowym. Część firm z ulgą przyjmuje zamianę wszelkich dokumentów z papierowych na elektroniczne, a ograniczenie osobistego kontaktu z księgowym przynosi im oszczędność czasu. Inni jednak muszą się przyzwyczaić do nowego modelu księgowość. Dlaczego warto się przełamać i postawić na zdalną księgowość?

Cyfrowa księgowość opiera się w całości na obrocie dokumentami w formie elektronicznej. Nie drukujemy już faktur w celu przesłania ich kurierem czy dostarczenia osobiście do biura rachunkowego. Aby ten model funkcjonował sprawnie, zarówno księgowy, jak i przedsiębiorca muszą mieć dostęp do nowoczesnych narzędzi.

Doskonałym przykładem jest Portal Biura – narzędzie uruchomione przez InsERT, służące do zdalnej komunikacji biura rachunkowego i przedsiębiorcy. Wprowadzanie dokumentów do systemu jest bardzo proste – wystarczy wgrać je z dysku, a nawet zrobić zdjęcie i przesłać do Portalu. Działa on w trybie przeglądarkowym, dlatego może być wykorzystany na dowolnym urządzeniu – komputerze, tablecie czy smartfonie.

W odpowiedzi przedsiębiorca uzyskuje od księgowego informacje o podatkach, terminach, składkach itp. Przy czym jego obsługą cały czas zajmuje się człowiek, a nie automat. Dlatego może kontrolować to, z czym sztuczna inteligencja nie byłaby w stanie sobie poradzić, np. optymalny wybór formy opodatkowania. Księgowy w tym modelu pracuje na nowoczesnych programach InsERT, takich jak Rachmistrz nexo czy Rewizor nexo. Z kolei przedsiębiorca ma dostęp np. do intuicyjnego programu sprzedażowego Subiekt 123.

 

Cyfrowa przyszłość polskiego przedsiębiorcy

Od 1 stycznia 2022 r. działa Krajowy System e-Faktur (KSeF), a wraz z nim ustrukturyzowana faktura elektroniczna. Wiadomo już, że Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na drożenie w Polsce obowiązkowej e-faktury. Oznacza to, iż prędzej czy później cyfryzacja wkroczy nawet do najbardziej opornych firm.

Ujednolicenie obiegu faktur elektronicznych niesie jednak ze sobÄ… pewne korzyÅ›ci. DziÄ™ki temu bowiem Å‚atwiej bÄ™dzie wprowadzić rozwiÄ…zania, które maksymalnie zautomatyzujÄ… wszystkie procesy dziaÅ‚u sprzedażowego i finansowego firmy. PrzeÅ‚oży siÄ™ to wprost na oszczÄ™dność czasu i ograniczenie do minimum liczby popeÅ‚nianych bÅ‚Ä™du poprzez wyeliminowanie w dużej mierze czynnika ludzkiego.   

Krajowy System e-Faktur w połączeniu z cyfrową księgowością to zmiana korzystna dla każdego uczciwego podatnika. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest m.in. dostęp do dokumentów i informacji z dowolnego miejsca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, system KSeF archiwizuje i przechowuje dane aż przez 10 lat. To o 5 lat więcej niż obecny obowiązek przechowywania dokumentów sprzedażowych.

Jednocześnie cyfrowa księgowość pozostaje dla przedsiębiorcy modelem bezpiecznym. Choć nie jeździ on już do biura rachunkowego, ma ze swoim księgowym ciągły kontakt. W razie potrzeby może wyjaśnić wątpliwości lub zapytać o istotne kwestie. Warto więc już dziś przestawić się na to korzystniejsze rozwiązanie i usprawnić działanie swojej firmy.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

Czytany 611 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2022 10:45

Artykuły powiązane

  • Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

  • KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy

     

     System KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 roku – takÄ… informacjÄ™ podaÅ‚ w styczniu Minister Finansów Andrzej DomaÅ„ski. PrzyczynÄ… majÄ… być krytyczne bÅ‚Ä™dy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnÄ™trznego audytu. Na kiedy rzÄ…d przesunie obowiÄ…zkowÄ… fakturÄ™ ustrukturyzowanÄ…? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpÅ‚ynie na przedsiÄ™biorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy?

    KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana

    Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz czym jest Krajowy System e-Faktur.